Nawadniaj się prawidłowo, aby zachować zdrowie i energię

Upalne lato jest już blisko, a wraz z nim nadchodzi przerażająca perspektywa gorących i wilgotnych warunków podczas naszych sesji treningowych. Trening w warunkach wysokiej wilgotności może być wyzwaniem dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy mieszkają w wilgotnym środowisku. Obciążenie organizmu podczas treningu w takich warunkach może przyspieszyć odwodnienie i wyczerpanie elektrolitów, co może prowadzić do niemożności kontynuowania treningu na najwyższym poziomie. Na szczęście jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ wilgoci na Twój trening. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby utrzymać optymalne nawodnienie organizmu i przygotować się do walki z letnimi upałami!

Co to jest odwodnienie?

Odwodnienie to stan, w którym w organizmie nie ma wystarczającej ilości wody. W zależności od stopnia odwodnienia, może ono wpływać na organizm na różne sposoby i prowadzić do problemów zdrowotnych. Może się to wydawać dość prostym pojęciem, ale większość ludzi nie pije wystarczającej ilości wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.

  • Według badania przeprowadzonego przez American College of Sports Medicine, mniej niż 10% ludzi pije wystarczającą ilość wody, aby zachować optymalny stan zdrowia.

Co to oznacza dla Ciebie? Odwodnienie może negatywnie wpłynąć na Twoją sprawność fizyczną i umysłową. Może to prowadzić do słabych wyników sportowych, zmęczenia, niepożądanych skurczów mięśni i zwiększonego ryzyka kontuzji. Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka poprzez uzupełnianie poziomu płynów w organizmie i utrzymanie ogólnego stanu zdrowia. Jeśli nie nawodnisz dobrze organizmu, może to doprowadzić do takich skutków jak omdlenie.

Dlaczego nawodnienie jest ważne?

Podczas ćwiczeń w naturalny sposób tracisz płyny poprzez pocenie się i oddychanie. Kiedy twoje ciało jest aktywne, będziesz się bardziej pocić i oddychać. Może to prowadzić do odwodnienia, co może mieć poważne konsekwencje. Aby zachować optymalną wydajność, musisz uzupełniać te płyny, pijąc wodę. Zaleca się picie wody podczas treningu małymi łyczkami w regularnych odstępach czasu. Oprócz uzupełniania utraconych płynów, woda jest niezbędna do dostarczania składników odżywczych do mięśni i odprowadzania z nich produktów przemiany materii. Pomaga także regulować temperaturę ciała i utrzymuje układ odpornościowy w dobrej kondycji.Pamiętaj, że zwłaszcza podczas wysiłku musisz zadbać o siebie. Dobre nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne!